Vreekens Zaden
  Nieuwsbrief nr. 165, oplage 120.000  
 

Warme lichtjes brengen sfeer en knusheid in deze donkere dagen

Ik weet niet hoe het met jullie zit, maar ik heb afgelopen weekend samen met mijn ouders onze kerstboom opgezet. Ik kom uit een creabea-gezin en mijn moeder transformeert altijd het hele huis naar het seizoen of de feestdag die eraan komt. Overal hangen lampjes, handgemaakte peperkoekhuisjes van karton aan het plafond, en er zijn allerlei andere kleine knutselprojecten bezig. Ik voel de kerstsfeer in ieder geval — en jullie?


» Papaver – Amazing grey

De papaver, dat verfijnde juweel dat iedere tuin een vleug magie geeft. En als snijbloem? Minstens zo betoverend. Snijd de stelen wanneer de knoppen nét een tipje kleur verraden, en u ziet ze langzaam, bijna plechtig, tot volle bloei komen.

En dan is daar Amazing Grey — de mysterieuze schoonheid onder de klaprozen. Een zeldzaam kleurenpalet van zilver- en grijstinten, soms fijn wit gestreept of met een elegante witte rand. Af en toe sluipt er een vleugje oudrood in, alsof de bloem zichzelf een geheim heeft toegefluisterd. De meeste bloemen zijn enkel, maar zo nu en dan verschijnt er een verrassend gevulde.

Hoogte: 40–50 cm. Elegantie gegarandeerd.

Na een tijdje weg te zijn geweest is hij nu weer te bestellen!

Bestel de Papaver


» Oca (Oxalis tuberosa)

Onze Belgische kweker heeft ons — naast de zoete aardappels — ook verblijd met verschillende rassen Oca’s. In Nederland en België zijn ze nog niet zo bekend, maar in Nieuw-Zeeland zijn deze kleurrijke knolletjes razend populair.

Oca’s hebben een frisse, licht zoetzure smaak en zijn veelzijdig in de keuken: heerlijk rauw in salades, maar ook gekookt, roergebakken of zelfs gefrituurd.

Bestellen kan alvast, maar met planten moet u nog even wachten: ze zijn niet winterhard.

Let op! De oca’s worden zaterdag geleverd. Ze zijn dus nu te bestellen maar volgende week liggen ze pas fysiek in de winkel.

Bestel de verschillende rassen Oca’s

Wil je onze collectie aan zoete aardappels zien? We hebben er nog genoeg!

Bekijk de collectie Zoete Aardappels


» Zonnewortel en Aardperen

De Zonnewortel is een broer van de Aardpeer (Topinamboer) en wordt in Europa — vooral door hobbykwekers — al sinds ongeveer 1850 geteeld. Oorspronkelijk komt hij uit Noord-Amerika, waar de Indianen de knolletjes al eeuwen gebruikten. Ze lijken op kleine, slanke aardappeltjes met een puntig uiteinde, vergelijkbaar met yam.

Je kunt ze rauw eten, bijvoorbeeld geraspt met vinaigrette, maar ook bereiden zoals aardappelen. Alle recepten voor aardperen zijn dus ook op de zonnewortel van toepassing. Het verschil: de knollen zijn slanker en gladder, én de plant bloeit gegarandeerd.

Laat de knollen in de winter gerust in de grond zitten, of bewaar ze in vochtig zand en oogst naar behoefte. Let wel op: net als aardperen kunnen ze zich makkelijk door de tuin verspreiden. Geef ze daarom een begrensde plek met worteldoek, of rooi ze in het voorjaar zorgvuldig.

Daarnaast hebben we ook twee soorten aardperen binnengekregen.

Let op! Deze producten worden zaterdag geleverd. Ze zijn dus nu te bestellen maar volgende week liggen ze pas fysiek in de winkel.

Bestel de Zonnewortel en Aardperen


» 060405 – CHAYOTE ‘Smoothy’

Ik moest in eerste instantie helaas een aantal van jullie teleurstellen doordat de zaden niet leverbaar waren. Maar ik heb mijn hart en ziel in een speurtocht gestoken om toch nog een nieuwe voorraad te vinden. En met succes: er is weer een levering van de gladde chayotes binnen!

Een opvallende verschijning in de zadenwereld: de chayote, een komkommerachtige vrucht die als echte “naaktkiemer” in de winter gewoon uit zijn eigen vrucht ontkiemt. Bewaar de gladde vrucht licht en koel; in warmte loopt hij sneller uit en kun je de scheuten zo nodig terugsnoeien.

Vanaf februari–maart plant je de vrucht in een pot, rechtop of op zijn kant, met de uitloper net onder de grond. Water geef je wanneer de aarde droog aanvoelt. Bij mooi weer mag de plant alvast even naar buiten. Na de vorst (rond mei) kan hij de vollegrond in, waar de ranken in zomer en herfst een goede oogst geven.

Bestel deze Chayote


» 723900 – Littonia modeste

Wie zijn Zuid-Afrikaanse broertje, de Gloriosa, kent, herkent meteen de stengels met klimrankjes en glanzende bladeren. Het bloemetje wijkt echter sterk af: het heeft volop lichtoranje, 3–4 cm grote klokjes. Na de bloei ontstaan er mooie, langwerpige vruchten die bij rijping vol zitten met rode besjes. In elk besje zit één zaadje.

De plant houdt van warmte en zon, en trekt zich ’s winters terug in de knol. Deze kun je opgepot en wel overhouden, zolang je de kluit maar nét niet laat uitdrogen. In het voorjaar verpot je de knol naar verse grond, en het zomeravontuur begint opnieuw!

Bestel de Littonia modeste


» Aubergines

Aubergines zijn echte zonaanbidders en brengen met hun glanzende vruchten meteen een vleugje mediterrane warmte in de tuin. De planten houden van een beschutte, warme plek en doen het geweldig in de kas, maar ook buiten op een zonnige patio in een grote pot komen ze verrassend goed tot hun recht.

Vanaf de vroege zomer verschijnen de paarse bloemetjes, die uitgroeien tot stevige vruchten met een zachte, romige structuur. Pluk aubergines het liefst wanneer ze mooi glanzen en licht meegeven onder je duim—zo zijn ze op hun smakelijkst.

Of je ze nu grillt, roostert, vult of verwerkt in een kruidige stoof: aubergines zijn veelzijdiger dan je misschien denkt. En heb je eenmaal gezien hoe prachtig zo’n plant groeit, dan wil je elk jaar wel een andere variëteit proberen.

Kortom: wie dit seizoen wat extra zon op zijn bord wil, kan niet om de aubergine heen!

Bestel de Aubergines


» Paprika

Het ideale moment om paprika’s voor te zaaien is aangebroken. Deze warmteminners hebben namelijk een lange groeiperiode nodig, en een vroege start geeft je straks sterke planten én een rijke oogst. Zaai de zaden in een warme, lichte omgeving en gebruik bij voorkeur een kweekbak met deksel om de warmte goed vast te houden.

Na een week of twee verschijnen de eerste kiemplantjes. Gun ze vervolgens zoveel mogelijk licht, zodat ze stevig en compact opgroeien. Zodra de temperaturen in het voorjaar stijgen, kunnen de jonge planten verhuizen naar de kas of naar een warme, beschutte plek buiten.

Met een beetje aandacht belonen paprika’s je in de zomer met glanzende, kleurrijke vruchten — van frisgroen tot zonnig geel en dieprood. Kortom: start nu met zaaien en geniet straks van een overvloed aan smaak!

Bestel de Paprika


» Kiem- en Microgroenten

Ook in de koudere maanden zijn er genoeg leuke kweekprojecten die je gewoon thuis kunt doen! We hebben diverse kiem- en microgroenten én alle benodigdheden om meteen te beginnen.

Het is ideaal om samen met kinderen te proberen: ze zien razendsnel resultaat en kunnen daarna hun eigen gekweekte groentes proeven. De frisse, jonge groentjes zijn heerlijk door een salade, op een boterham of als feestelijke garnering op je kerstdiner.

Bestel de Kiem- en Microgroenten


» Favorieten website

We zijn achter de schermen hard aan het werk om onze nieuwe website te lanceren! We kijken ernaar uit om u straks een nog betere, snellere en gebruiksvriendelijke ervaring te bieden. De planning is dat hij eind deze maand online gaat! Heel spannend voor jullie maar ook voor ons natuurlijk!

Een belangrijk punt om rekening mee te houden: favorieten die u nu in uw account heeft opgeslagen, worden helaas niet automatisch overgezet naar de nieuwe website. Om te voorkomen dat u uw favoriete producten kwijtraakt, adviseren we u om uw favorietenlijst tijdig te bewaren.

Dit kunt u eenvoudig doen door:

  • Naar uw account te gaan en op Favorieten te klikken
  • De lijst uit te printen of op te schrijven

Zo heeft u een overzicht van uw favoriete producten en kunt u na de lancering van de nieuwe website eenvoudig opnieuw uw keuzes maken. Bedankt voor uw begrip en enthousiasme tijdens deze overstap!



 
facebook